životopis
nehoda
filmografie
činnost
foto
novinky
odkazy
home

články







Odešla do nebe za Supermanem

Téměř deset let se obětavě starala o ochrnutého manžela Christophera Reeva (+52), který zůstal nehybný po nešťastném pádu z koně. Když Superman v roce 2004 zemřel, musela bojovat sama se sebou. Lékaři u ní zjistili zákeřnou nemoc.

Loni v červenci oznámila, že má rakovinu. Byl to šok. Dana, známá jako divadelní a televizní herečka (Právo a pořádek), nikdy nekouřila, přesto u ní diagnostikovali nemoc v pokročilém stadiu. Vzhledem k manželovu stavu, který byl upoután na vozík a odkázán na dýchací přístroj, neměla čas se věnovat vlastním bolestem.

"Nenechám se tou nemocí srazit na kolena," prohlásila ale tehdy rezolutně a nastoupila náročnou léčbu. Byla plna optimismu. Nad vodou ji držel syn Will (13) a nejbližší přátelé. Navíc pokračovala v práci nadace po manželovi, která se zabývá výzkumem nemocí způsobujících ochrnutí.

Její stav se ale poslední měsíce zhoršoval. Tento týden nadace Christophera Reeva oznámila, že její vedoucí činitelka Dana zemřela. Rodina a přátelé Daninou smrtí dostali těžkou ránu. Dana byla silným a dobrým člověkem, kterého všichni oddaně milovali.

Blesk - 8.3.2006




Vdova po Ch. Reeveovi má rakovinu!

Vdova po představiteli Supermana Christopheru Reeveovi Dana Reeveová trpí rakovinou plic. Informoval o tom britský list National Enquirer. Čtyřiačtyřicetiletá bojovnice za výzkum kmenových buněk se nyní podrobuje léčbě. Kvůli rakovině také zrušila všechna veřejná vystoupení.

Již 13. července zrušila z rodinných důvodů účast na akci herce Michaela J. Foxa za zrušení zákazu výzkumu kmenových buněk.

Kromě Christopherovy smrti loni v říjnu přišla Dana začátkem letošního roku také o jednasedmdesátiletou matku Helen, která zemřela na následky komplikací spojených s rakovinou vaječníků.

Podle National Enquireru se nyní Dana, která mimochodem nikdy nekouřila, stáhla do ústraní, kde o ni pečuje rodina a přátelé.

Vdova po filmovém Supermanovi se stala tvrdou advokátkou průlomových léčebných metod, které by pomohly k uzdravení jejímu manželovi, jenž byl od pádu z koně v roce 1995 od krku dolů ochrnutý. Po Christopherově smrti převzala vedení charitativní organizace Christopher Reeve Paralysis Foundation, která se zabývá výzkumem nemocí způsobujících ochrnutí.

Někdejší zpěvačka, která nyní žije s dvanáctiletým synem Willem v New Yorku, se také po letech vrátila ke své pěvecké kariéře. V červnu například vystoupila v kabaretní představení v newyorském hotelu Regency.

Idnes.cz - 17.5.2005




Reeve viděl naději v kmenových buňkách

Postava Supermana, kterou nezapomenutelným způsobem ztělesnil nedávno zesnulý herec Christopher Reeve, zvítězila v anketě mezinárodní sítě kin UCI o největšího filmového hrdinu všech dob. Létajícího muže, který v příbězích využívá nadpřirozené moci a vyřeší kteroukoli zapeklitou situaci, považují diváci za populárnějšího než třeba slavného Spider Mana či Batmana.

Zasvěcenci stříbrného plátna Supermanův úspěch vysvětlují tím, že muž se železnou silou dokázal oslovit jak dětského, tak dospělého diváka a vrýt se do jejich srdcí. Možná právě proto se v současnosti připravuje další filmové pokračování jeho osudů. V hlavní roli se tentokrát ale už představí pětadvacetiletý Brandon Routh. Supermana si úplně nejvíce váží čtrnáctiletí chlapci. Vidí v něm svůj vzor a slouží jim také jako předloha dětských snů. Je takřka nepřemožitelný a neohrozitelný, pokaždé se objeví ve správnou chvíli na správném místě, jedná spravedlivě a ženy mu vesměs padají k nohám.

Jen málokterý z malých obdivovatelů si však uvědomuje, jak blízko a zároveň velmi daleko měl filmový Kryptoňan zvláště v posledních devíti letech ke skutečnému představiteli. Christopher Reeve totiž v posledních letech svého života bojoval s vlastním osudem. Poté, co před devíti lety obloukem vylétl z koňského sedla, zůstal upoután na invalidní vozík. Následky dvou zlomených krčních obratlů a porušené míchy byly zdrcující: ochrnutí téměř celého těla, od hlavy až po palce u nohou a potíže s dýcháním. Byl schopen pohybovat jen rty. Podle magazínu Paris Match si herec krátce po úrazu se vší vážností pohrával s myšlenkami na odchod ze života. V šoku z tragédie požádala Christopherova matka lékaře, aby jejího syna zbavili utrpení a dopomohli mu ke smrti. V nejkritičtější situaci zasáhla manželka Dana: "Dej nám jeden rok. Jestli pak nebudeme já a náš syn dost silní, abychom tě podrželi, slibuji, že ti pomohu (zemřít), když mne o to znova požádáš," řekla manželovi, když se z těžkého zranění probíral na lůžku v nemocnici v Charlottesville ve Virginii.

Christopher začal bojovat. "Jednou z toho vozíku vstanu a budu chodit... Pozitivní přístup je poloviční terapie," dodával si odvahy. Díky úžasné sebedisciplíně a vůli při nekonečných hodinách rehabilitace se mu po několika letech podařilo docílit aspoň malých pokroků. Dokázal rozhýbat prsty na levé ruce a na nohou, začal cítit doteky a rozeznávat teplo a chlad. Když mu chirurg Anthony di Marco voperoval elektrody do bránice, mohl se začít učit dýchat bez pomoci přístroje, což pacient vnímal jako senzaci. Také proto, že se aspoň na chvíli zbavil zvuku respiračního přístroje, na jehož činnost byl celou dobu od nehody odkázán.

Veškerou energii se rozhodl věnovat podpoře výzkumu kmenových buněk, jehož výsledky by, jak skálopevně věřil, mohly jednou umožnit paralyzovaným opět vstát. S tímto přesvědčením vedl s manželkou i nadaci, v níž shromažďoval milióny z darů mnoha lidí na celém světě a do níž přispěl i nejeden z jeho majetných hollywoodských kolegů.

"Nic není nemožné," prohlašoval opakovaně, načež takto pojmenoval i jednu ze svých dvou knih, jimiž se snažil dodat tělesně postiženým odvahy. "I když moje tělo už nefunguje jako dříve, srdce, rozum a duše tím nejsou zasaženy," píše v ní Christopher. Jeho vůle byla natolik silná, že neváhal zažalovat administrativu prezidenta George W. Bushe, která prý s ohledem na odpůrce z církevních kruhů zatlačovala výzkum kmenových buněk do pozadí.

Dobrá zpráva o jeho zdravotním stavu přišla naposledy loni v březnu, když ucítil vůni ranní kávy. Jestliže začal znova fungovat jeho čichový smysl, znamenalo to podle všeho, že propojení nervů s mozkem nebylo zcela umrtvené. Dalšího povzbuzení mu ale již nebylo dopřáno. Začátkem října musel být hospitalizován poté, co se do jednoho z otlačených míst na těle, jak se u ochrnutých pacientů nezřídka stává, dostala infekce a začala se po organismu dále šířit. Devátého října 2004 dvaapadesátiletý Christopher upadl ve svém domě v New Yorku do kómatu, ze kterého se již neprobral. Druhý den ráno zemřel na zástavu srdeční činnosti.

Právo - 13.1.2005




Superman zemřel!

NEW YORK - Představitel legendárního Supermana Christopher Reeve skonal v neděli 10.10 ve věku 52 let. Herec, který byl po pádu z koně devět let upoután na invalidní vozík, zemřel poté, co v sobotu upadl do bezvědomí po srdeční zástavě. Agentuře AP to oznámil jeho mluvčí Wesley Combs.

V kómatu byl Reeve převezen v sobotu večer do newyorské nemocnice Northern Westchester Hospital, aniž se tam probral k vědomí. Podle agentur skonal ve 23:30 SELČ. Reeve se léčil na proleženiny, které jsou obvyklými potížemi spojenými s ochrnutím. Jeho problémy se vystupňovaly minulý týden, kdy rány postihla infekce.

"Reeve byl přijat v sobotu do nemocnice Northern Westchester v sobotu, ale už se tam neprobral se k vědomí. V momentu skonu byla po jeho boku rodina," uvedl Combs.

Reeve si zlomil krční páteř v květnu 1995, když byl vyhozen z koňského sedla při závodech ve virginském Culpeperu.

Po měsících rehabilitace, která mu umožnila dýchat samostatně delší dobu, se pustil v Kongresu do lobování za lepší pojištění proti fatálním poraněním a dojal k slzám návštěvníky oscarového večera, když volal po více filmech se sociální tematikou.

V roce 2000 pohnul ukazováčkem a speciální cvičení mu umožnilo posílit nohy a ruce. Podařilo se mu také znovu získat cit v některých částech těla.

"Jménem celé své rodiny chci poděkovat nemocnici Northern Westchester Hospital za vynikající péči, kterou mému manželovi poskytla," sdělila v prohlášení Reevova manželka Dana. Zároveň poděkovala milionům příznivců svého muže.

ČTK - 11.10.2004




Reeve: Mám šanci znovu chodit

Christopher Reeve je rozhodným zastáncem výzkumu kmenových buněk, které by podle jeho názoru mohly znamenat naději v léčbě lidí podobně postižených, jako je sám.

Také proto se při pětidenní návštěvě Izraele, na kterou odletěl v pondělí, zajímá o výzkumné ústavy a navštěvuje nemocnice, které se léčbě poškození páteře věnují.

Mnozí vědci věří, že kmenové buňky z lidských embryí by mohly být využity k léčbě celé řady nemocí a postižení od poškozené páteře přes cukrovku až po Parkinsonovu chorobu.

Izrael patří k vedoucím zemím ve výzkumu kmenových buněk. Výzkum je však v některých zemích omezen, protože k jejich získání je nutné zničit lidské embryo.

Právě kvůli tomu omezila výzkum i americká vláda, což je politika, kterou Reeve kritizuje. "Doufám, že se politika a náboženství nebude mísit s pokrokem v hledání léku," prohlásil v úterý Reeve. "Pokud budou tyto problémy překonány, mám slušnou šanci zase chodit."

Christopher je zkrátka bojovník. Každý den mu trvá několik hodin, než se oblékne a umyje, ale přesto má sílu, aby cvičil. Cvičí sestavu pro zlepšení krevního oběhu a posílení svalů. Jezdí také na kole. Největší oporou je pro něj jeho rodina - manželka Dana a tři děti.

Reeve věří v uzdravení a na své léčebné výlohy dává ročně zhruba 14 miliónů korun. Také lékaři jsou optimističtí a nevylučují, že Superman bude jednou zase chodit.

ČTK, iDNES - 1.8.2003




Ch. Reeve navštívil Izrael

Do Izraele se vydal ochrnutý americký herec Christopher Reeve, který se před svým tragickým úrazem, jenž ho v roce 1995 připravil o možnost pohybu, nejvíc zapsal do povědomí filmových fanoušků jako superhrdina Superman. Jak uvedl americký list The New York Post, Reeve se během pětidenní návštěvy v Izraeli, kam přiletěl v pondělí večer, bude zajímat nejen o výzkum kmenových buněk, který už léta podporuje, ale také se setká s podobně postiženými, jako je sám.

Na programu má proto setkání s Eladem Wassem, který se mu v dopise svěřil, jak velkou inspirací a nadějí mu Reeve byl poté, co ho paralyzoval výbuch šrapnelu při teroristickém útoku v izraelském městě Netanja v květnu letošního roku. "Izrael je hodně problematické místo světa, kde pumové a další teroristické útoky způsobily lidem hodně zranění a tělesných postižení," prohlásil před odletem padesátiletý Reeve. Na jeho návštěvu se těší také 37letý Steve Averbach původem z New Jersey, který byl v autobuse městské hromadné dopravy v Jeruzalémě, když v něm v květnu odpálil palestinský sebevražedný útočník bombu. Také Averbach si od té doby s Reevem píše a herec mu poslal výtisk své knihy Still Me (Pořád já).

ČTK - 29.7.2003




Obejde se Ch. Reeve bez ventilátoru?

Christopher Reeve, padesátiletý americký herec, který si před osmi lety zlomil vaz při jízdě na koni, je od krku dolů paralyzován. Při životě ho po celých osm let drží ventilátor. Na konci února voperovali v cleavelandské universitní nemocnici Reeveovi do bránice elektrody. Díky nim teď může být Reeve bez ventilátoru až dvě hodiny. Během několika příštích měsíců by měly dýchací svaly pohybující bránicí zesílit natolik, že Reeva bude snad možné odpojit od ventilátoru natrvalo.

Food and Drug Administration dala souhlas k operaci elektrod do bránice (diaphragm pacing) zatím na 35 pacientech. Operace se provádí laparoskopicky, kdy se bez otevření břišní dutiny zavedou nástroje malými otvory v břišní stěně dovnitř. Přímo do bránice se zavedou tenké drátky a pacient jde ještě týž den domů. Pokud FDA dá svůj souhlas, operace by po zavedení do rutinní praxe stála asi 10 tisíc dolarů. Současné experimenty financují FDA, Department of Veterans Affairs a soukromí dárci. Prostředky jsou zatím na celkem asi pět operací, k dokončení studie bude zapotřebí 2- 3 miliony dolarů.

Prvním pacientem, kterému byl voperovány elektrody ke stimulaci bráničních svalů byl osmatřicetiletý Tom Conlan z Mediny, který utrpěl úraz páteře v roce 1998 při plavání. Conlan používá implantáty už po dva roky. Ventilátor však má stále raději po ruce. V případě druhého pacienta elektrody nestimulovaly bránici dostatečně natolik, aby jej bylo možné odpojit od ventilátoru. Christopher Reeve je teprve třetí osobu, která podstoupila experimentální operaci. Pro operaci byl vybrán, protože má neporušené nervy, které vedou z míchy do bránice. Protože však krční mícha je úrazem přerušená, nervy nedostávají impulsy z mozku. Svou roli bezpochyby sehrála i Reeveova popularita, která může značně napomoci všeobecnému přijetí metody. Reeve dokonce byl před operací schopen díky intenzivní rehabilitaci využívat krční svaly k dýchání a bez ventilátoru tak mohl být asi pět minut. Po operaci má pacient vně svého těla krabičku, ze které vedou dráty do bránice. 12 x za minutu stimulují elektrody bránici elektrickým proudem. Dochází ke kontrakci bráničních svalů, do plic se nasává vzduch a pacient se nadechuje. Jakmile stimulace ustane, svaly se uvolní a pacient vydechuje. V předchozích případech se elektrody zabudovaly při otevřeném hrudníku. Tato operace však má svá rizika a je i podstatně nákladnější. Když se objevila možnost laparoskopické operace, Reeve požádal o zařazení do programu.

Při operaci Dr. Raymond Onders vyřízl do břicha čtyři asi centimetrové díry a jimi zavedl dovnitř zvlášť upravený laparoscop na levé i pravé straně. Důležité při operaci bylo "zmapování" bráničních svalů a nalezení motorických bodů, kde se nervy dotýkají bránice a kde je odpověď na stimulaci nejsilnější. Do nich se pak implantovaly celkem čtyři elektrody, dvě na každé straně. Ty pak byly připojeny ke zdroji napětí, který automaticky posílá elektrické impulsy. První týden po operaci lékaři stimulovali bránici po 10- 15 minut, vždy s hodinovými přestávkami, aby si léta nepoužívané svaly odpočinuly. Lékaři doufají, že za 12 týdnů bude možné odpojit Christophera Reevea od venilátoru úplně. I po tom však Reeve bude muset být čtyřiadvacet hodin denně pod zdravotnickým dohledem.

Neviditelný pes - 16.6.2003




Christopher Reeve po operaci

Výsledky operace, které se Christopher Reeve podrobil 28. února na chirurgickém oddělení fakultní nemocnice v Clevelandu, jsou podle lékařů zatím velmi slibné. Padesátiletý Reeve je upoután na invalidní vozík od nešťastného pádu z koně, při němž si poškodil krční páteř. Od té doby se nejen nemůže pohybovat, ale i dýchat musí s pomocí respirátoru.

Nyní mu lékaři operativně vpravili do bránice miniaturní vodiče napojené na ovládací zařízení, které je umístěné vně těla. To vysílá do bránice dvanáctkrát za minutu impuls, po němž se bránice stáhne a vzduch se nasaje do plic. Jakmile stimulace skončí, bránice se uvolní a vzduch může z plic ven.

Reeve, který je zatím teprve třetím člověkem, jenž se této proceduře podrobil, nyní podle lékařů může dýchat bez respirátoru dvě hodiny, zatímco před operací se bez jeho pomoci obešel maximálně deset minut. Jak bude jeho bránice postupně sílit, předpokládají lékaři, že by se postupně mohl bez respirátoru obejít úplně. To by mu také mohlo usnadnit mluvení, s nímž má zatím herec potíže.

Christopher Reeve prokazuje od úrazu nezlomnou vůli a víru. Vynakládá obrovské sumy za rehabilitaci a doufá, že se zase postaví na vlastní nohy. Poměrně nedávno tiskem proskočila zpráva, že se mu částečně vrátila citlivost do prstů u nohou. Christopher také doufá, že lékařská věda brzy pokročí kupředu natolik, že bude jeho těžký stav léčitelný.

Deníky Bohemia - 14.3.2003




Superman Reeve chce opustit Ameriku

Představitel Supermana Christopher Reeve, který je už sedm let zcela ochrnutý po pádu z koně, chce přesídlit do Velké Británie, protože Spojené státy podle něho brání studiu kmenových buněk z embryií schopných nahrazovat různé lidské tkáně. Právě v tomto výzkumu spatřuje bývalý herec naději na uzdravení. "Přemýšlím o tom, že přesídlím do Velké Británie, kde výzkum pokročil. Chci se nabídnout jako dobrovolník na pokusy," prohlásil Reeve podle televizní stanice NBC. Bývalý herec také kritizoval protipotratovou roli lobby, která brání výzkumu na lidských zárodcích. "Nechápu jejich námitky," prohlásil.

Spojené státy považují výzkum s pomocí embryií za kontroverzní záležitost a nynější administrativa omezila jeho financování. Omezení se týká státních ústavů, zatímco soukromé instituce ve výzkumu pokračují.

idnes.cz - 28.2.2002




Reeve se objeví v seriálu Superman

Christopher Reeve přijal nabídku na roli v jedné epizodě seiálu Superman. Natáčení dílu by mělo být přesunuto z Vancouveru do New Yorku, kvůli lepší dostupnosti pro padesátiletého Reeva. Mluvčí společnosti Warner Bros Paul McGuire uvedl, že epizoda s Reevem by se měla v USA vysílat už koncem února.

Součástí Reeveho kontraktu je i úprava závěrečných titulků u příslušného dílu. Společnost Warner Bros se zavázala, že v nich uvede poznámku o nadaci Christopher Reeve Paralysis Foundation, která pracuje ve prospěch paralyzovaných lidí. Reeve je v této oblasti velmi aktivní. V roce 2001 dokonce dostal od americké vlády dva miliony dolarů jako příspěvek na vybudování nového speciálního zařízení The Christopher and Dana Reeve Paralysis Centre v New Jersey, které by mělo postiženým nabídnout knihovnu, přístup k internetu a další služby.

Reeve ochrnul v roce 1995 po pádu z koně. Přestože až dosud mohl pohnout pouze hlavou, nevzdává se a tvrdě cvičí a rehabilituje. Před nedávnem se v novinách objevily optimistické zprávy o tom, že se mu podařilo pohnout prsty u ruky a palci na nohou.

ČTK - 9.1.2003




Superman bude vítat Nový rok

Ch. Reeve s manželkou se zúčastní v New Yorku oslav vítání Nového roku. Padesátiletý Reeve a jeho žena Dana byli údajně vybráni proto, že oba prokázali v životě "sílu a odvahu". Reeve, který se proslavil v roli Supermana, je po úrazu při jízdě na koni v roce 1995 ochrnutý a od té doby podporuje vědecký výzkum míchy. Při oslavách se očekává asi 500 000 účastníků.

Deníky Bohemia - 20.12.2002




Superman to chtěl vzdát

Žena Christophera Reevea prozradila, že herec po svém úrazu myslel na sebevraždu. "Dal si lhůtu dva roky na zlepšení svého stavu, ale určitě to tak nemyslel." Reeve k tomu doplnil: "Po dvou létech péče mé rodiny mě něco takového již ani nepřišlo na mysl."

TV - magazín - 18.10.2002




Má naději?

Herci Christopheru Reeveovi (ochrnul po pádu s koně) svitla nová naděje na zlepšení jeho stavu. Po sedmi letech dokáže pohnout prsty a dokáže rozlišit teplo a chlad. Reeve pevně věří, že se jednou opět postaví na nohy.

TV - magazín - 4.10.2002




Reeve se zasazuje o rozvoj výzkumu buněk

Lze výzkum, který probíhá v řadě zemí, v některé zemi striktně zakázat? A jak je to s dovozem embryonálních kmenových buněk?

Lékaři soudí, že nejhorší je házet všechny debaty o kmenových buňkách do jednoho pytle. Lze diskutovat o tom, zda embrya, která zbudou po umělém oplodnění, lze se souhlasem rodičů využívat k výzkumným účelům, nebo zda je nechat zahynout. Nelze ale zpochybňovat výzkum kmenových buněk jako takový. Mezinárodní věda pracuje už léta s kmenovými buňkami pocházejícími ze zvířat, z dospělých osob nebo z pupečníkové krve a výzkum kmenových buněk je obecně považován za jedno z nejpřevratnějších a nejnadějnějších odvětví současné medicíny. Odborníci předpokládají, že by kmenové buňky mohly pomoci v léčbě tak rozšířených chorob jako srdeční infarkt, mozková mrtvice či diabetes I. typu, Alzheimerova a Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Až na pár výjimek je výzkum dnes ve stadiu experimentů, ale za pět, deset, dvacet let by měli být lékaři schopni vypěstovat ne-li všechny, tedy alespoň většinu lidských tkání.

Co jsou to kmenové buňky? Jde o prvotní buňky, z nichž se vyvíjejí všechny tkáně lidského těla – kůže, chrupavky, kosti, nervy, krev, srdce, mozek, játra. V lidském těle najdeme zhruba 200 různých typů tkání. A kmenovými buňkami bychom mohli teoreticky "opravovat" poškozené tkáně, například zničená játra nebo srdce poškozené infarktem. Technicky si to lze představit tak, že by se ke kmenovým buňkám přidaly hormony podporující růst tkáně a tkáň by se vypěstovala. Už dnes lékaři tímto způsobem dokážou "vyrobit" a pak transplantovat kůži nebo chrupavku. Delší cesta vede samozřejmě k orgánům, protože to nejsou pouhé shluky buněk, mají svou přesnou strukturu. I na tom se ale pracuje. Existují například umělé cévy se stěnou z přirozených buněk.

Jak kmenové buňky vznikají? Po splynutí vajíčka a spermie vzniká dělením lidské embryo. Během prvních pěti až sedmi dnů se vytváří shluk buněk, kterým se říká blastocyty. A uvnitř nich se nacházejí takzvané totipotentní ("všeho schopné") buňky, z nichž vznikají veškeré tkáně. V průběhu embryonálního vývoje buňky tuto svou "všeumělskou" schopnost ztrácejí. V dospělém organismu zůstává jen málo kmenových buněk, které mají na starosti "opravné práce". Vyskytují se přinejmenším ve 12 orgánech – například v mozku, ve střevě, v játrech, ve svalech a dokonce i v tuku. Kmenové buňky z krve se již dlouho v medicíně využívají, například při léčbě leukémie. Pokud pocházejí z těla příjemce, mají tu nesmírnou výhodu, že je tělo neodpuzuje. Naproti tomu embryonální kmenové buňky vyvolávají reakci jako při transplantaci orgánů. Dospělé kmenové buňky však mají nevýhodu, že je jich v těle velmi málo a velmi obtížně se získávají. Vědci proto usilovně pracují na tom, jak tyto buňky množit přímo v těle nebo v laboratorních podmínkách. Například kmenové buňky z kostní dřeně jsou schopni během 15 dnů rozmnožit na stonásobek. Tyto kmenové buňky ale nejsou tak "učenlivé" jako embryonální, nedokážou vytvářet takové množství rozdílných tkání. I ony však dovedou leccos. Nejnovější průzkumy potvrdily, že při transplantaci kostní dřeně se kromě tvorby nové krve dárcovské buňky objevují i v játrech. Vědci také nedávno objevili, že buňky kostní dřeně se mění v nervové buňky v mozku nebo že se kmenové buňky z krve dostávají i do srdečního svalu.

V Düsseldorfu a v Rostocku nedávno lékaři uskutečnili pokus, při kterém injekčně aplikovali pacientům s infarktem myokardu do srdce kmenové buňky z kostní dřeně. Infarkt rychle odezněl. Není zatím jasné, zda kmenové buňky podněcují proces reparace, nebo zda se samy stávají buňkami srdečního svalu. Ví se jen, že to funguje, ale je potřeba velké množství vlastních kmenových buněk, které lze v případě potřeby okamžitě použít. Zpět ke Christopheru Reevovi. Na možnostech obnovy poškozené míchy pracuje mnoho výzkumných týmů. Naděje na úspěch jsou však zatím velmi opatrné. Nejde jen o to pospojovat přerušená nervová vlákna, ale nové nervové buňky je nutné umístit přesně na správné místo a je také třeba opět obnovit poškozené nervové výběžky. Snazší se alespoň prozatím jeví léčba Alzheimerovy choroby nebo mozkové mrtvice. V debatě o pokračování výzkumu kmenových buněk často zaznívá argument, že je možné zneužití plodnosti žen, že by například ženy v rozvojových zemích mohly za peníze nabízet své tělo jako stroj na výrobu embryí. I na něj mají zastánci výzkumů protiargument: jednoznačná zákonná ustanovení a používání pouze těch embryí, která zbudou po umělém oplodnění na reagenčním sklíčku.

TOP - magazín - 9.6.2002




Reeve přijal od vlády peníze na nové centrum

Někdejší představitel Supermana Christopher Reeve, který je už několik let ochrnutý od krku až po nohy, přijal od americké vlády dva milióny dolarů, aby vybudoval centrum na podporu života paralyzovaných lidí. Nové zařízení The Christopher and Dana Reeve Paralysis Cente, bude založeno v New Jersey a bude součástí nadace Christopher Reeve Paralysis Foundation, která bude zahrnovat i knihovnu, internetovou stránku a různé služby. Uvedl to internetový časopis Hello.

"Jedním z nejvíce zatěžujících aspektů ochrnutí je nedostatek prostředků a podpory nezbytné pro to, aby se tito lidé mohli vrátit zpět do života. Jejich svět se kompletně změní, a to jak ekonomicky, tak i sociálně," řekl Christopher. Prezident a výkonný šéf nadace Mitchell R. Stoller uvedl, že nové centrum by mělo umožnit ochrnutým lidem samostatný život.

Reeve je paralyzován od roku 1995, kdy utrpěl vážná zranění při pádu z koně. Je jedním z dvou miliónů Američanů, kteří jsou ochrnutí.

Herec po přijetí peněz poděkoval kongresu USA za jejich nadšení pro věc v době, kdy je Amerika ve válce. "Je to velký vzkaz, který říká, že vláda se stará o náš každodenní život," řekl Reeve.

ceskenoviny.cz - 19.10.2001




Superman Reeve pomáhá postiženým lidem

Reeve přijal od americké vlády 2 miliony dolarů. Tuto částku hodlá herec, známý především díky své filmové roli Supermana, investovat do vybudování alternativního vzdělávacího centra pro více či méně ochrnuté lidi a jejich rodinné příslušníky. Centrum Christophera a Dany Reeveových pro fyzicky postižené by se mělo podle slov obou jeho zakladatelů zaměřit především na přípravu, tvorbu a vydávání vzdělávacích publikací, pomocný a poradní servis pro širokou veřejnost a na veškeré informace, které by usnadňovaly každodenní život více než dvěma miliónům tělesně postižených Američanů.

"Jedním z našich prvořadých cílů není nic jiného, než se všemi možnými způsobit pokusit začlenit občany s různým postižením do běžného života a především lidské společnosti a konečně je dostat z jejího okraje," řekl Reeve. "Je to určitě pro všechny americké postižené občany velká zpráva. Můžeme konečně začít mít pocit, že se státní správa stará také o každého z nás a o běžný život."

Známá filmová hvězda především osmdesátých let se těžce zranila 27. května 1995 při pádu z koně blízko Charlottesville v americkém státě Virginia. Jak sám často říká, největším pomocníkem v jeho nejhorším životním období mu byla manželka Dana (40). S ní žije od roku 1991 a mají spolu jednoho syna.

Reeve společně se svou ženou tento týden oficiálně poděkoval členům amerického Kongresu za jejich ochotu podpořit tak ušlechtilou věc, kterou pomoc postiženým určitě je. Vyjádřil také politování nad tím, že boj s terorismem musel dojít tak daleko, že nyní ve válce umírají nevinní lidé.

Korzo.cz - 15.10.2001